Miniseriál - rozhovory s úspěšnými žáky IX

Radim Vojtek - přijat na Deylovu konzervatoř do Prahy, klavír

Marcela Trtková - učitelka ZUŠ, hra na klavír

Radim Vojtek u klavíru. 

1. Radime, byl jsi přijat na Deylovu konzervatoř do Prahy.  Jaký máš vztah k hudbě, co Ti dává a od kolika let se věnuješ hře na klavír?

K hudbě mám velmi kladný vztah. Rád si zahraji a zazpívám jen tak nebo s kamarády. Hudba mně dává i spoustu zkušeností, jako je třeba hra jiného muzikanta. Když ho slyším, jak hraje a můžu si ho porovnat se sebou a tím třeba i vychytat nějakou improvizaci. Na klavír hraji od pěti let.

2. Ke komu jsi jezdil na konzultace do Prahy?

Na klavír jsem jezdil k paní profesorce Bláhové, která mi hodně poradila.

3. Vím, že kromě klavíru hraješ i na housle. Kdo tě učí? Hraješ v nějaké kapele?

Ano, hraji kromě klavíru i na housle a řekl bych, že mě to baví stejně jako klavír. Učí mě pan učitel Radim Havlíček /ZUŠ Uherský Ostroh/, který je ke mně kamarádský a vždycky, když mi něco nejde, tak najde způsob, abych to pochopil. Také hraji v cimbálové muzice Pramének /při ZUŠ UO/, kterou vede pan ředitel František Říha. S ní jsem byl letos na celostátním kole soutěže CM v Kyjově. Tam jsme si vybojovali první místo. Je to prima, máme dobrý kolektiv.

4. Takže jsi otevřený i jiným žánrům než je vážná hudba. Jak vzpomínáš na spolupráci s Anetou Langerovou?

Ano, baví mě také rock, pop. S Anetou Langerovou jsem v roce 2006 nazpíval Píseň pro Světlušku, která má i teď velký úspěch a pomáhá nevidomým a slabozrakým lidem. Aneta je super a nehraje si na velkou dámu. Je to úplně obyčejná holka.

5. Měl jsi někdy jiné plány než studium hudby?

Od mala mě bavila hudba, nikdy jsem nepomyslel, že bych dělal něco jiného. Horší by to bylo, kdyby to nevyšlo.

6. Jaké máš další plány do budoucna?

Tak v první řadě bych chtěl úspěšně vystudovat, jak nejvýše to půjde a pak bych si chtěl založit cimbálovou muziku a s ní koncertovat.

7. Máš nějaké koníčky kromě hudby?

Ano, mám jich spoustu. Například rád rybařím, jezdím na kole a motorových vozidlech /babeta, motorka, auto, ale pouze mimo silnici, protože víte, že nevidím a nemám řidičák/.