Miniseriál - rozhovory s úspěsnými žáky XIV

Petra Mrázková, absolventka II. cyklu /klavír/ v roce 2009, přijata na vysokou školu pedagogickou do Brna 

Irena Bandriová - učitelka ZUŠ /klavír/

Petra Mrázková

 

 

1. Kdo Tě přivedl k hudbě a ke hře na tento nástroj - klavír - vůbec?

Myslím,že neexistuje záliba, která by se obešla bez menších či větších financí. S nápadem hrát na klavír jsem přišla v podstatě já sama, avšak zrealizovat tento nápad mi pomohli rodiče, a za to jim samozřejmě velký dík.. Musím taky podotknout,že k tomu určitě přispěl velmi pozitivní vztah rodičů k hudbě, především tedy mamky, která sama hrála na klavír a na kytaru.


2. Jaké byly začátky hry na klavír?

Každé začátky jsou těžké. Myslím, že to byla velká dřina. A to jak ze strany mojí, tak ze strany mojí učitelky, a taky mamky, která se mnou denně poctivě trénovala. Byly samozřejmě chvíle, kdy sem myslela, že to nedotáhnu do konce, avšak pořád mě hnal dopředu jediný cíl - umět hrát na klavír,...umět si zahrát cokoliv...

3. Co Ti klavír dal? Nebo Ti snad něco vzal?

Co mi klavír dal? Určitě mnoho zkušeností, poznání, občas taky nějaké to zklamání z neúspěchu..naučil mě hlavně jednu hrozně důležitou věc pro život, naučil mě trpělivosti...A co mi vzal? každé chvíle strávené u klavíru mi vždy vezmou střípky mých špatných nálad, neduhů, stresů, smutků či zklamání....

4. Rozhodla ses´ pro učitelské povolání. Jak Tě ZUŠ připravila na přijímací
řízení a jaké vlastně zkoušky na SŠ byly?

Na přijímací zkoušky se nemůže člověk chystat den, měsíc ani rok..Já sem se na ně v podstatě chystala 11 let a pořád je na čem pracovat.. Musím říct,že mě ZUŠ-především tedy p.uč.Bandriová - připravila vážně velmi dobře a kvalitně a za to jí určitě velký dík...Zkoušky probíhaly v tzv."rodinném"kruhu. Jen 3 členná komise,vy,a klavír.Člověk zahraje pár skladeb, něco málo zazpívá a ukáže taky své teoretické dovednosti, a potom už jen čeká, jestli zaujal komisi..Je to samozřejmě hodně o štěstí a taky o trémě, která je pokaždé přítomná.

5. Prozraď nám něco o svých dalších zálibách a jaké máš další plány?

Zálib mám hodně, především tedy z oblasti sportu - volejbal, plavání, jízda na kolečkových bruslích,l yžování. Nejvíc to však „vyhrává" samozřejmě klavír...No a plány? Těch mám hodně:-D.. Asi takový nejbližší je ale samozřejmě studium na VŠ v Brně a to učitelství hudební výchovy a anglického jazyka.