Co přinesl Žlutý drak?

„ŽLUTÝ DRAK"

Dva obory naší školy - výtvarný a literárně dramatický -  pořádaly ve dnech 10. - 11. února 2017 ve spolupráci se ZUŠ Trenčín uměleckou dílnu s názvem „Žlutý drak". Této akce se zúčastnilo 13 žáků VO s učitelkami Svatavou Haluzovou a Lenkou Blahovou, za LDO z důvodu nemoci pouze 4 žáci a pan učitel Roman Švehlík. Z Trenčína přijelo 9 výtvarníků a pedagogové Veronika Miková a Jan Meško.

Přestože hlavním tématem byla příprava loutek a rekvizit k divadelnímu vystoupení v duchu japonského a čínského divadla, nezapomenutelným zážitkem pro všechny výtvarníky se stala návštěva sklářského ateliéru pana Stanislava Žampacha. Mistr Žampach nás nejdříve provedl jednotlivými pracovišti a seznámil s technikou pískování skla. Názorně vše vysvětlil a se synem Ondřejem celý postup ukázali. Bylo zajímavé vidět, jak se pod rukama odborníků rodí umělecký předmět. Ve škole si pak žáci připravili vlastní výtvarné návrhy na skleničky a odpoledne došlo na malý zázrak - pan Žampach každému jeho návrh pískováním dokončil. S napětím při odkrývání šablon očekávali výsledek - svůj první skleněný originál. Bylo to velmi poučné a srdečné setkání.

Pak rychle zpátky do školních ateliérů, naši žáci tvořili až do večera obrovské loutky draků, postavičky a rekvizity k dramatickému vystoupení, které se zatím pilně nacvičovalo o patro níž. Žáci z Trenčína se věnovali přípravě loutek v duchu tradičního japonského stínového divadla, ovšem s vlastním námětem. Připravovali si historický příběh vztahující se k Trenčianskému hradu. Na večerní vystoupení byli pozváni i rodiče žáků. Obě představení byla přijata s nadšením. Byla to opět dobrá ukázka propojení dvou oborů. Po divadle měli všichni čas probrat své dojmy a zážitky, podívat se na film, povídat si třeba i o rozdílech mezi češtinou a slovenštinou, protože ve škole společně nocovali v sále tanečního oboru.

Sobotní dopoledne bylo opět plné tvorby - nyní speciálně určené jen pro výtvarníky. Slovenští kolegové si pro všechny děti připravili šperkařskou dílnu. Materiálem byl měděný plech, drátky a korálky. Tepáním a následným zdobením pak vznikaly opravdu krásné, nápadité „skvosty".

Na závěr všichni účastníci obdrželi pamětní list akce „Žlutý drak" jako upomínku na čas zajímavě strávený s kamarády.

Těšíme se na další setkání a  velmi děkujeme za vstřícnost panu Stanislavu Žampachovi.

Za VO ZUŠ UH. Brod Svatava Haluzová a Lenka Blahová

 

/další fotografie jsou ve fotogalerii/

sklo1
sklo2
žd1
žd2
žd3
žd4
žd5
žd6
žd7
žd8
žd9
žd10
žd11
žd12